Çin, AB’den ithal edilen ürünlere soruşturma başlattı

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin Hayvansal Tarım Birliğinin yerli endüstri adına yaptığı damping soruşturması başvurusunun kabul edildiği belirtildi.

Başvurunun soruşturma kıstaslarını karşıladığının ifade edildiği açıklamada, bu sebeple AB ülkelerinden ithal domuz eti ve yan ürünleri için damping soruşturması başlatıldığı kaydedildi.

Açıklamada, soruşturma kapsamında 1 Ocak ve 31 Aralık 2023 tarihleri arasında AB ülkelerinden ithal edilen ürünlerin incelemeye tabi tutulacağı, 2020 ile 2023 yıllarını kapsayan dönemde yerli endüstride yol açılan zararın tespit edileceği aktarıldı.

Soruşturmanın 17 Haziran 2025 tarihinden önce tamamlanması hedeflenirken, özel şartlarda 6 ay uzatılabileceği öngörülüyor.

Çin’in damping soruşturmasının, AB’nin Çin’den ithal elektrikli araçlara yönelik sübvansiyon soruşturmasını sonuçlandırmasının hemen ardından başlatılması dikkati çekti.

AB Komisyonu, Ekim 2023’te Çin’den ithal elektrikli araçlara sübvansiyon soruşturması başlatmıştı. Komisyon, soruşturma sonunda Çin’den ithal elektrikli araçların büyük bölümüne geçici olarak ek yüzde 21 gümrük vergisi getirme kararı almıştı.

Öte yandan soruşturma kapsamında incelenen Çinli üreticilerden, AB makamlarıyla işbirliği yapan BYD’ye yüzde 17,4, Geely’e yüzde 20, işbirliği yapmayan SAIC Motor’a ise yüzde 38,1 ek gümrük tarifesi uygulanacağı bildirilmişti.

Geçici ek vergilerle normalde yüzde 10’luk standart tarife uygulanan elektrikli araçlar için olağan gümrük tarifesi yüzde 31’e kadar çıkarken Komisyonun, yeni vergileri üye ülkelere kabul ettirip kalıcı hale getirmesi için 4 ay süresi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x