Diyarbakır’da Newroz resepsiyonu

DİYARBAKIR – Kent Koruma ve Dayanışma Platformu tarafından Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan tarihi bir mekanda Newroz resepsiyonu düzenledi. Çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyonda yapılan açıklamayı DTSO Başkanı Mehmet Kaya Zazaca, Baro Başkanı Nahit Eren Türkçe, Tabip Odası Başkanı Elif Turan ise Kürtçe yaptı.

‘ACIMASIZ KOŞULLARDA KARŞILIYORUZ’

“Baharın gelişini müjdeleyen Newroz, aynı zamanda zalim Dehak’ın zulmüne karşı başkaldıran Demirci Kawa’nın yaktığı ateş ile Mezopotamya halklarına özgürlüğü müjdelediği günün tarihidir” denilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Kürtler bulundukları her yerden 21 Mart’ı, o ilk günün heyecanıyla karşılamakta ve büyük bir coşkuyla da kutlamaktadır. Ancak son yıllarda olduğu gibi bu Newroz’u da başta yaşadığımız bölgede olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde bütün yıkıcılığı ile devam eden savaşların ve mazlum halklar üzerindeki baskı ve zulmün acımasız boyutlarda varlığını sürdürdüğü koşullarda karşılıyoruz.”

2013 NEWROZ’UNDAN SONRA…

Kürtlerin her Newroz’u yeni bir zamanın başlangıcı olarak gördüğü ve gelişine de büyük umutlar bağladığının belirtildiği açıklamada, “Kürdistan’da Newroz, uzun yıllar boyunca yasaklar, kan ve gözyaşları ile anıldı. O zor ve yakıcı süreçlere rağmen 2013 Newroz’u, Kürt meselesinin barışçıl çözümü açısından tüm ülke halklarında büyük bir umut ve heyecan yaratmıştı. Tam da Newroz ruhuna uygun başlayan süreç toplumsal beklentinin aksine akamete uğramış, başta bunduğumuz mekanın yer aldığı Sur olmak üzere bir çok yerleşim yerinde yeni ve daha ağır bir çatışmalı sürecin içerisine girilmişti. Ülkede yeniden ölüm, gözyaşı, yıkım ve zorunlu göçleri konuşulmaya başlanmıştır” denildi.

‘YÜKSELEN SESE KULAK VERİLMELİ’

Açılış konuşmasında, “Bütün bu yaşananlara rağmen savaşa, çatışmaya ve şiddete hayır demeye ve barışta ısrarcı olmaya devam etmeliyiz. Yaşadığımız bunca acıdan sonra konuşmamız gereken yegâne şey barış olmalıdır. Yakın zamanda Diyarbakır’da bir araya gelen yüzlerce sivil toplum, meslek ve iş örgütü yeniden barışı ve çözümü konuşmak gerektiğini çok güçlü şekilde gündemine almıştır. Yeni bir çözüm iradesinin oluşumu için herkese çağrıda bulunulmuş ve önümüzdeki süreçte bu amaçla girişimlerde bulunulacağı kamuoyuyla paylaşmıştır. Newroz vesilesiyle bir kez daha çatışmanın ve şiddetin çözüm olmadığını, Kürt meselesinin demokratik ve barışçıl çözümü için toplumdan yükselen sese kulak verilmesi gerektiğini vurgulamak istiyoruz” mesajı verildi.

Açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi: “Bu tarihi alanda geçmişte olduğu gibi bugünde bütün farklılıklarımız ve renklerimizle Newroz’un bizlerde karşılık bulduğu ve yarattığı umut duygularıyla bir aradayız. Bu anlamlı birlikteliği korumaktan ve devam ettirmekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu vesileyle başta tüm Kürdistanlıların ve bu güzel bayramı benimseyip kutlayan tüm halkların Newroz bayramını kutluyoruz.

Newroz Özgürlüktür, Newroz Kardeşliktir, Newroz Umuttur, Newroz Barıştır.

Newroz Piroz be…”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x