Kırıkkale’de büyük yarış: Sonucu Roketsan mı, su sorunu mu belirleyecek?

KIRIKKALE – Yerel seçimlerde tüm Türkiye’nin gözü, başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlere çevrilmiş durumda. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu ile Murat Kurum arasındaki kıyasıya yarışta ipi kimin göğüsleyeceği merak edilirken Antalya, Bursa, Eskişehir, Hatay, Manisa ve Ordu büyükşehir belediyelerinde de değişim olasılığı var. Büyükşehir statüsünde olmayan 51 ilde de el değiştirme ihtimali bulunan bazı kentler bulunuyor. Ankara’ya 80 kilometre uzaklıkta, 285 bin nüfuslu Kırıkkale de bu kentlerden biri.

İç Anadolu’nun sağ-muhafazakar kimliği ile bilinen kentlerinden Kırıkkale birçok şehirde iş birliği yapmasına karşın AK Parti ile MHP’nin kendi adaylarıyla yarışmayı tercih ettiği bir şehir. AK Parti’nin kuruluşundan bu yana, 4 dönemdir yönettiği kentte 2019 seçimlerini ikinci kez aday olan Mehmet Saygılı yüzde 42 oyla kazandı. Millet İttifakı kapsamında CHP’nin aday çıkarmadığı kentte İYİ Parti adayı yüzde 31.7 oy aldı. MHP’nin adayı ise yüzde 23’te kaldı.

2024 genel seçimlerinde ise AK Parti yüzde 35’e düştü. CHP yüzde 26.6 oyla ikinci, MHP yüzde 21.5 oyla üçüncü oldu. 3 parti de Meclis’e birer milletvekili gönderdi.

AK Partili Mehmet Saygılı’nın üçüncü dönem için belediye başkanlığına aday olduğu Kırıkkale bu seçimde ise sürprize gebe görünüyor. Belediye başkanlığı için iddialı bir kampanya yürüten CHP Kırıkkale Milletvekili Ahmet Önal’ın kazanmaya yakın olduğu ileri sürülüyor.

10 GÜNDE 3 BAKAN ZİYARET ETTİ: GARANTİ GÖRSELER BU KADAR BAKAN GELMEZDİ

Seçime kısa süre kala Dışişleri Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Sanayi Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın arka arkaya ziyaretleri muhalefet partilerinin “Garanti görseler bu kadar bakan gelmezdi”, “Geçen seçime göre şansı az. O nedenle bakanlar geliyor” yorumlarına neden oluyor.

Kentteki kaybetme riski Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da iletilmiş olmalı ki Erdoğan dün AK Parti’nin adayı Saygılı’nın iftar programına telefonla bağlandı, “Seçime yaklaştık, sandığın sesleri geliyor. Sandığı inşallah Kırıkkale’de patlatmak suretiyle tekrar zaferle çıkmayı hedefleyeceğinize inanıyorum. Pazar günü müjdeyi bekliyorum” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN TELEFON: KIRIKKALE CHP’YE OY VERME YANLIŞINA DÜŞMEZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu sözlerinin ardından Belediye Başkanı Saygılı’ya “Şimdi havayı nasıl görüyorsun” diye sordu. Saygılı’nın “Gayet iyiyiz. CHP’nin genel başkanı sürekli Kırıkkale’yi diline doladı, ama hemşerilerimiz buna müsaade etmeyecek inşallah” sözleri üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kırıkkale CHP’ye oy verme yanlışına Allah’ın izniyle düşmez, ben buna inanıyorum” dedi.

‘EĞER KAYBEDERSE BUNUN NEDENİ SU OLACAK’

AK Parti’nin 4 dönemdir yönettiği kentte kaybetme riski yaşamasının temel nedeni Kırıkkale’nin yıllardır çözülemeyen sorunları. İki dönem Saygılı’nın başkanlığını destekleyen seçmenin üçüncü dönem için vize vermek istememesinin ana nedeni su sorunu. Bir seçmen durumu, “Altyapı sorunlu, sürekli su borularında patlamalar, bu patlamalar nedeniyle uzun süreli kesintiler yaşanıyor. Birkaç saat susuz kalmak bile zorken birkaç gün kesinti hayatımızı çok olumsuz etkiliyor. Bazı binalarda su depoları yapıldı. Böyle devam edemez” sözleriyle anlatıyor.

“Kızılırmak’ın yanındayız, Ankara’ya yetecek suyumuz var ama biz su sorunu yaşıyoruz” diyen bir başka Kırıkkaleli ise eski ana boruların değiştirilmesi gerektiğini, ama pansuman müdahalelerle geçiştirildiğini söylüyor.

“Bir belediye ne yapması gerekiyorsa işte onu yapmıyor” sözleriyle Saygılı’yı eleştiren bir seçmense “Eğer kaybederse bunun nedeni su olacak” diyor.

“ERDOĞAN SEÇİMİ OLSA KOŞARAK GİDERDİM”

AK Partili bir yönetici de Kırıkkale için, “Geçen seçime göre zorlanacağız, umarız seçmen oy kullanırken belediye başkanını değil Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı düşünecek, oyunu öyle verecek” diyor. Belediye başkanına kızgın AK Partili bir seçmen de bu kaygıyı şu sözlerle doğruluyor:

“Belediye başkanına öfkeliyim. 10 yıldır görevde. Birçok sorun çözülmedi. Sandığa gitmeyi düşünmüyorum. Ben partiliyim. Erdoğan seçimi olsa koşarak giderdim ama buna oy vermek istemiyorum.”

ROKETSAN’LA YEREL SEÇİM PROPAGANDASI

Başkan Saygılı ise 80’li yıllarda yapılan ama ömrünü tamamlamış olan şehrin içindeki 1450 km’lik su hattının 350 km’sini yenilediklerini, kalanının da birkaç yılda tamamlanacağını vaat ediyor. Saygılı’nın kampanyasında öne çıkan-çıkarılan vaat ise Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait, temeli 2022 yılında atılan Roketsan projesi. 81 il talipken Saygılı’nın “büyük çabalarıyla” Kırıkkale’ye kurulması kararı verilen fabrikanın 10 bin istihdam sağlayacağı konuşuluyor. AK Partili bir seçmen, “Roketsan’ın Kırıkkale’ye gelmesinde başkanın yüzde 70 emeği var. Kırıkkale’ye bırakacağı en büyük miras bu olacaktır” diyor.

AK Partili milletvekili ve yöneticiler de önümüzdeki yıllarda kademeli olarak faaliyete geçmesi hedeflenen Roketsan’ın ilk etapta 1000 personel istihdam edeceğini, istihdamda önceliğin de Kırıkkaleli gençler olacağının propagandasını yapıyor.

‘CHP KAZANIRSA DEM KIRIKKALE’DE TEŞKİLAT KURAR’

Bu arada seçmeninin “biz tutucu bir kentiz” sözleriyle kendini ifade ettiği Kırıkkale’de il-ilçe teşkilatı olmamasına karşın DEM Partisi üzerinden “CHP kazanırsa DEM Parti Kırıkkale’de teşkilat kuracak. Silah sanayi olan kente DEM giremez” diye anti propaganda yapılıyor.

CHP’Lİ ÖNAL, ‘İÇİLEBİLİR VE SÜREKLİ AKAN SU’ VAAT EDİYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçime 4 gün kala “Kırıkkale CHP’ye oy verme yanlışına düşmez” diye uyardığı CHP’nin adayı Ahmet Önal ise sessiz bir kampanya yürütüyor. Kırıkkaleli bir seçmen Önal için “Belediye başkanı Saygılı’nın halkla teması yok, kibirli. Hep Erdoğan rüzgarı ile seçildi. Ahmet’inse vatandaşla ilişkisi iyi. Milletvekili seçildikten sonra evini Ankara’ya taşımadı, kentle bağını hiç koparmadı. Herkesin düğününe, cenazesine gider. Küçük yerde el sıkmak önemlidir. Bu açıdan halkın içinde bir siyasetçi” yorumu yapıyor.

“Kırıkkale için yeni bir başlangıç” sloganıyla kampanya yürüten Önal’ın temel vaadi de kentin en büyük sorunu suya dair. Önal’ın vaatlerinin ilk iki sırasında “İçilebilir ve sürekli akan su hizmeti”, “Altyapı ve kanalizasyon yenilenmesi” yer alıyor. Kent meydanı, park-bahçe, spor merkezi, kreş ve sosyal yardımlar gibi bir dizi belediye hizmeti vaadinde bulunan Önal, ayrıca “Şehrimizdeki sosyolojik ayrışmayı ortadan kaldıracağız” diyor.

MHP’LİLER AK PARTİ’NİN ÜÇÜNCÜ OLACAĞINI İLERİ SÜRÜYOR

Kırıkkale’de MHP’nin adayı Harun Ulusoy ise 15 yılı başkan yardımcılığı olmak üzere yaklaşık 20 yıldır Kırıkkale Belediyesi’nde görev yapan bir bürokrat. “Hizmet, yatırım yok” diyerek Cumhur İttifakı ortağı AK Parti’nin belediye başkanını eleştiren MHP’li seçmenler yarışın CHP ile MHP arasında geçeceğini, AK Parti’nin adayının ise yüzde 25’e kadar düşerek üçüncü olacağını savunuyor.

EMEKLİ SEÇMEN: BİZE ÖNCE VATAN LAZIM

Kırıkkale emekli sayısının çokluğu ile de dikkat çeken bir kent. Öyle ki kent merkezinde bir parkın adı “Emekliler Parkı”. Her gün yüzlerce emeklinin vakit geçirdiği parkta emekliler arasında farklı görüşler dikkat çekiyor. AK Parti’ye oy verdiğini söyleyen bir emekli, pandemi, Rusya-Ukrayna savaşı, 6 Şubat depremine dikkat çekerek, “Bunlar büyük zorluklara yol açtı. Sıkıntılara karşın emekliye yüzde 50 zam verdi, ikramiye arttı. 10 bin lira maaş yetmiyor ama devlet de sıkışmış durumda, ne yapabilir? Oy vermeyince maaşı mı artacak emeklinin? Bunlar geçer elbet, ben belediyeye değil Kaan’a, Kızıl Elma’ya, SİHA’ya, TGC Anadolu’ya bakarım. Filistin’de bak ekmek bulamıyor insanlar. Bize önce vatan lazım” diyor.

“HEP BÖYLE DERLER AMA GİDER YİNE AK PARTİ’YE OY VERİRLER”

11 bin gün primi olmasına karşın en düşük emekli maaşı olan 10 bin liranın biraz üstünde maaş alan bir emekli ise “Bu adaletsizliği kabul etmiyorum AKP teşkilatında görev aldım ama şimdi oy vermeyeceğim” tepkisi gösteriyor. Daha önce AK Parti mahalle teşkilatında çalıştığını anlatan bir seçmense “Bence AK Parti dönemi kapanmıştır. Erdoğan yeniden seçilebilecek mi, o da belli değil. Belediyeyi 20 yıldır yönetiyorlar ama hangi sorun çözüldü? Oyumu CHP’ye vereceğim. Yeni kişiler denemek lazım” diyor.

Bu sözleri dinleyen bir başka emekli ise, “Hep böyle derler ama gider yine AK Partiye oy verirler, şikayet eder ama vazgeçmezler” sözleriyle bir değişimi mümkün görmediğini anlatıyor.

AK Partili seçmenin memnuniyetsizliğinin çok açık görüldüğü kentte değişim isteği yüksek ama bunun oy verme davranışında bir değişikliğe yol açıp açmayacağını 31 Mart akşamı göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x